پیوندها

آشنایی با استان هرمزگان
استان هرمزگان یکی از7 استان ساحلی کشور با مساحتی حدود 70712.06 کیلومترمربع درطول ساحل شمالی تنگه هرمز واقع شده است که در نتیجه حدود 4.1 درصد مساحت کشور را بخود اختصاص داده است . استان هرمزگان با استانهای سیستان و بلوچستان ،کرمان ، فارس و بوشهر همسایه است .

جنوب استان را نواری بطول 900 کیلومتر از آبهای خلیج فارس و دریای عمان دربرگرفته است در واقع با احتساب 600 کیلومتر کرانه ساحلی14 جزیره استان، طول این نوار بیش از 1500 کیلومتر است که از این نظر هرمزگان را در موقعیت نخست کشور قرار داده و ضرورت توجه ویژه آنرا در زمینه مدیریت ساحلی وتخصیص منابع مورد نیاز برای یک مدیریت پویا در آن محرز می سازد .

وجود 14 جزیره در استان هرمزگان با کارکردهای تجاری- گردشگری- صیادی و ... که بیشترین تعداد جزایر را در خلیج فارس دارا می باشد و جزیره قشم به طول 14912 کیلومترمربع بزرگترین جزیره خلیج فارس در استان هرمزگان قرار دارد.

**بطورکلی استان هرمزگان را می توان به چهارمنطقه تقسیم نمود.

· مناطق کوهستانی که بیش ازدوسوم استان راشامل می شود.

· دشت ها که درحدفاصل کوهها وجلگه های ساحلی درامتداد دریاگسترده شده اند.

· جلگه ها : درامتدادخطوط ساحلی استان پراکنده اند،مانند جلگه های میناب وبندرعباس.

· جزایر: که خودبه سه نوع تقسیم می شوند، جزایر مرجانی (مانند ابوموسی کیش و....) جزایرحاصل ازگنبدهای نمکی(مانندجزیره هرمز) و جزایری که ناشی از ناهمواریهای داخلی کشوراست .

** آب وهوای استان هرمزگان با توجه به شرایط جغرافیایی استان به دونوع آب وهوای بیابانی کناره ای و بیابانی داخلی تقسیم می شود، نواحی بیابانی کناره ای به علت نزدیکی به دریا و درجه حرارات زیاد دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. درسایرنقاط همانند نواحی بیابانی مرکزی کشور آب و هوا گرم و مرطوب است و در ارتفاعات آب و هوای معتدل حاکم است.

** متوسط میزان بارندگی سالیانه استان در یک سال اخیر 151 میلی متر می باشد.

تقسیمات کشوری:

* هرمزگان دارای13 شهرستان ، 38 شهر، 38 بخش ، 85 دهستان و 1732 آبادی دارای سکنه کوچک و بزرگ است . عملکردهای اقتصادی وفرهنگی استان ،ساحلی وتمامی متاثر از دریاست، مثلا 80درصد جمعیت شهرها و60درصد کل جمعیت آن درنوارساحلی به عمق حداکثر20کیلومترازدریا استقرار یافته است.

*هرمزگان با 14 جزیره بیشترین جزایر را بین استانهای ساحلی دارد .

*دو شهرستان ابوموسی و قشم کاملا از جزایر تشکیل شده اند و از سرزمین اصلی گسستگی دارند.

*از تعداد 38 شهر استان 14 شهر آن ساحلی می باشند.

ج-ویژگیهای جمعیتی:

* در سال 1395 جمعیت استان ، 1776415 نفرثبت شده است که معادل 2.2 درصدجمعیت کشور می باشد. نرخ رشد جمعیت طی سالهای (90 تا95) حدود 2.39 درصد بوده که ازکل جمعیت استان 55 درصد درنقاط شهری و 45 درصد درروستاها سکونت دارند.

* به علت شرایط متنوع اقلیمی ، جغرافیایی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی توزیع جمعیت درسطح استان متعادل نمی باشد بطوریکه بیشترین جمعیت استان درشهرستان بندرعباس معادل37درصدکل جمعیت ، 39درصد در چهار شهرستان بندرلنگه، قشم ، میناب و رودان و24درصد در8 شهرستان دیگر استقرار یافته اند.

* میزان تراکم جمعیت استان هرمزگان معادل 25.12 نفر در کیلومتر مربع است.

د- جاذبه های گردشگری استان :

-
گردشگری به واسطه تنوع زیستی در اکوتوریسم های ساحلی ، وجود جنگلهای حرا (مانگرو) بعنوان یک ویژگی منحصر بفرد و فراهم بودن بستر توسعه گردشگری و توریسم از محورهای توسعه استان محسوب می گردد.

- تعداد بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی استان 9 مورد می باشد.

- آبگرمهای متعدد در سطح استان و همچنین مرکز آب درمانی گنو.

- مراکز و مجموعه های گردشگری مصوب هیات وزیران.

- وجود تعداد 17 هتل با 2300 تخت و تعداد 10 مهمانپذیر و هتل آپارتمان با 400 تخت در سطح استان.

هرمزگان
 
موقعيت جغرافيايي :
استان هرمزگان بصورت نوار باريكي از شمال غربي بطرف جنوب شرقي در جنوب ايران و در سواحل شمالي خليج فارس و درياي عمان بين 25 درجه و 24 دقيقه تا 28 درجه و 57 دقيقه عرض شمالي و52 درجه و 44 دقيقه تا 59 درجه و 15 دقيقه طول شرقي مسلط بر تنگه هرمز گسترش يافته است. هرمزگان از شمال و شمال شرقي با استان كرمان ، از شمال غربي و مغرب با استانهاي فارس وبوشهر ، از شرق با استان سيستان و بلوچستان همسايه بوده و جنوب آن را آبهاي گرم خليج فارس و درياي عمان در نواري به طول تقريبي 900 كيلومتر در برگرفته است كه نوار ساحلي استان با احتساب جزاير به 1500 كيلومتر مي رسد . در دشتهاي حد فاصل اين رشته كوهها زمينهاي حاصلخيزي ديده مي شود كه از لحاظ كشاورزي داراي اهميت مي باشند . در اين استان كوه فارغان با ارتفاع 3267 متر بلندترين كوه استان محسوب مي شود و كوه گنو با ارتفاع 2347 متر در 20 كيلومتري شهر بندرعباس ، قابل رويت است .
 مهمترين رودخانه هاي دائمي و با آب شيرين كه در شمال و شرق استان گسترش يافته اند رودخانه هاي ميناب ، گنج ، جگين و گابريك مي باشند. رودخانه ميناب را بايد مهمترين و بزرگترين منبع سطح الارضي آب استان تلقي كرد كه سد استقلال بر روي آن احداث شده ودر حال حاضر اين سد علاوه بر آبياري باغات و مزارع اطراف ميناب ، آب شرب بندر عباس و ميناب را تأمين مي كند . وجود 900 كيلومتر مرز آبي در خليج فارس و درياي عمان و تنگه استراتژيك هرمز وجهه خاصي به استان بخشيده است.1  آب و هواي استان از نوع آب و هواي بياباني كناره اي و بياباني داخلي است و تحت تاثير توده هاي مختلف هواي شمال غربي و جنوبي قرار داشته و بطور كلي خشك و كم باران است . به طوركلي هرمزگان داراي تابستانهاي طولاني وگرم و زمستانهاي كوتاه و ملايم است.
       استان هرمزگان به دو بخش طبيعي كوهستاني و جلگه و دشت تقسيم شده است . كل مساحت جنگلهاي استان حدود 1/1ميليون هكتار است كه شامل جنگلهاي كوهستاني ، ساحلي و حرا مي باشد .
 
تعداد شهرستان ها و آباداني ها:
 

اين استان در حال حاضر داراي 13 شهرستان به نامهاي بندرعباس ، ميناب ، بندرلنگه ، بستك ، رودان ، جاسك ، قشم ، حاجي آباد ، پارسيان ، ابوموسي ، بندر خمير، بشاگرد و سيريك ؛32 بخش ، 21 شهر ، 80 دهستان و 1842 آبادي داراي سكنه مي باشد و همه شهرستانهاي استان به جز رودان ، بستك و حاجي آباد مرز دريايي دارند
مساحت و تراكم نسبي جمعيت :

مساحت استان حدود 71 هزار كيلومتر مربع مي باشد و حدود 4 درصد مساحت ايران را شامل مي شود . از نظر وسعت هشتمين استان در بين استانهاي 30 گانه كشور است.

آب و هواي استان متاثر از ناهمواري آن شكل گرفته است. در سواحل به عمق حداكثر 30 كيلومتر، آب و هواي گرم و مرطوب و در ساير نقاط استان ، اقليم گرم و خشك حاكم است. تابستانهاي گرم و طولاني و زمستانهاي معتدل و كوتاه از جمله مشخصه هاي آب و هوايي استان است.

مركز استان هرمزگان امروزه يكي از شهرهاي بزرگ كشور و از مراكز مهم فعاليتهاي اقتصادي و تجاري مي باشد. اين شهر كه در قسمت انتهايي خليج فارس و در فصل مشترك شاهراه خليج فارس و درياي عمان واقع گرديده است، نقش مهمي در زمينه ترانزيت، صادرات و واردات كشور ايفا مي كند.

با توجه به سرشماري نفوس كه جمعيت استان هرمزگان در سال 1385 معادل 1.403.674 نفر بوده و نرخ رشد 8/2 درصدي جمعيت در سال­هاي 85-1375 ميتوان گفت كه جمعيت استان در سال 1389 معادل 1.560.885 نفر برآورد مي­گردد.
 

از مجموع جمعيت در سال 1385 استان 661.325 نفر در شهرها و مابقي در روستاها اسكان داشته­اند. به تعبيري نرخ شهرنشيني در سال مذكور 47 درصد بوده است كه نشان مي­دهد شكل غالب زندگي مردم استان روستا نشين مي­باشد. استان هرمزگان كمترين نرخ شهرنشيني و بيشترين نرخ سكونت در نقاط روستايي در كشور را دارا مي باشد. تعداد 1744 نفر از جمعيت استان را نيز جمعيت غير ساكن تشكيل مي دهد.

            در ميان شهرستان­هاي استان، شهرستان بندرعباس با 7/36 درصد جمعيت، بيشترين ميزان جمعيت استان را به خود اختصاص داده است و پس از آن ميناب با 4/18 درصد از كل جمعيت استان در مقام دوم قرار داشته و پايين­ترين ميزان جمعيت مربوط به شهرستان ابوموسي بوده كه 27/0 درصد كل جمعيت استان را در خود جاي داده است.

            در سال 1385 تراكم نسبي جمعيت استان 8/19 نفر در هر كيلومتر مربع بوده است يعني بطور متوسط در هر كيلومتر مربع حدود 20 نفر زندگي مي­كرده­اند.

            نسبت جنسي جمعيت استان ، 106 نفر است؛ يعني به ازاي هر 106 نفر مرد، تنها 100 نفر زن در استان وجود دارد. كل جمعيت مردان در استان 725.196 و كل جمعيت زنان در استان، 678.478 نفر مي باشد.

            آخرين آمار توليد ناخالص داخلي استان مربوط به  سال 1387 مي باشد كه معادل 63.806 ميليارد ريال بوده و 74/1 درصد كل توليد ناخالص داخلي كشور را شامل مي­شود . اين رقم نسبت به سال قبل (1386) معادل 3/27 درصد رشد داشته است.

 در سال 1387 بخش خدمات با رشد 29 درصدي 4/76 درصد توليد ناخالص داخلي استان را به خود اختصاص داده است. رشد بخش كشاورزي نيز در اين سال 19 درصد و صنعت و معدن 6/23 درصد مي­باشد كه به ترتيب سهم 4/8 درصد و 2/15 درصدي را در توليد ناخالص داخلي استان دارا مي­باشند. همچنين در اين سال توليد ناخالص داخلي سرانه استان 43 ميليون ريال به ازاي هر نفر از جمعيت استان مي باشد.

            همچنين طبق آخرين آمار بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران نرخ تورم سال  1389 در استان هرمزگان معادل 7/12  درصد مي­باشد.

 
 
^